sebuka

Sen bu kadınlarına avukatı mısın?

sebuka nedir?

“sebuka”, “sen bu kadınların avukatı mısın?” mottosuyla yola çıkan, sosyal fayda odaklı girişimdir. Kurumlara toplumsal cinsiyet odaklı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar.

Aslı Karataş, sebuka Kurucusu

Avukat, Yazar, Eğitmen, Danışman

Aslı Karataş, lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamlamış, Galatasaray Üniversitesi’nde özel hukuk üzerine yüksek lisans yapmıştır. Sorbonne-Cornell Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen programda insan hakları eğitimi almış, London School of Economics’ten hukuk ve politika dersleri almıştır.

İnsan hakları temelli davalarda hukuki danışmanlık, dava takibi, proje yazma ve raporlama alanında çalışmıştır. Başlıca çalışma alanları toplumsal cinsiyet, hukukta cinsiyet temelli ayrımcı düzenlemeler, işyerinde cinsiyetçilik olan Aslı Karataş açılımı “sen bu kadınların avukatı mısın” olan sebuka platformunun kurucusudur.

blank

Şirketlere toplumsal cinsiyet danışmanlığı veren Londra merkezli Genderscope şirketinin Türkiye temsilcisi olan Aslı Karataş; Mart 2020’de çıkan, masallardaki toplumsal cinsiyet rollerini eleştiren “Uyuyan Güzel Uyandı” isimli kitabın da yazarıdır.

“Beyond the Woods”

Aslı Karataş’ın UN Women’ın “Awakened Not Sleeping” projesi için yazdığı öyküyü okumak için Tıklayın!

blank