Tecavüz her şeyden önce bir “erkeklik” sorunudur. Erkeklik denen kavram öyle basit şekilde penis cinsel organıyla doğan insan olmak değildir. Erkeklik sonradan öğrenilir. Erkekler erkek doğmaz. Sonradan erkek olurlar.

Erkeklik denen mefhumda penis çok önemlidir. Ergenken boyu çok önemlidir. Sonra performansı üzerinden yarışlara girilir. Bugün cinsel güç arttırıcı ilaçları kullanma yaşının 16’lara kadar düştüğünü biliyoruz. Performans da boşalma süresinin uzunluğu üzerinden hesaplanır. O esnada çiftlerin her ikisinin de yaşanan ilişkiden ne ölçüde zevk aldıkları (ya da alıp almadıkları) elbette hesaba katılmaz. Hoş zaten edepli kadın zevk de almaz, fakat o başka yazının konusu.

İngilizce “iktidar”sız nasıl denir?

Ereksiyon sorununun “iktidar” kelimesi üzerinden tanımlandığı tek dilin Türkçe olduğunu düşünüyorum. Erekte olamayan erkeğe “iktidarsız” damgası yapıştırılır. Güçsüzdür o erkek, iktidarsızdır. Bu durum aile mahkemelerinde tek celsede boşanma sebebidir, “sahip olduğu” kadına “yapması gerekeni” yapamıyordur, bu durumda evlilik de konusuz kalır, o kadını “elinden alırlar”.

Erkeklikle ilgili esas mesele işte bu iktidar meselesidir. Bu mesele aşılmadıkça tecavüzlerin önüne geçilemez. O erkek ki iktidarını hem kendine hem cümle aleme ispat etme mecburiyetinde hisseder kendini. Yoksa 86 yaşındaki bir dede boynunu kemerle bağlayıp da gündüz gözüyle uluorta yerde bir köpeğe neden tecavüz etmeye kalksın?

Sevmenin işteş hali olması gereken bir eylemi bir tür şiddet olarak kodlayan bu zihniyetin sağlıklı bir seks hayatı nasıl olabilir?

Tecavüzcüler öyle psikolojisi çok bozuk, olağandışı insanlar değildir. Erkek olmanın iktidarla özdeşleştirildiği, bu iktidarı uygulamanın da en doğrudan yolunun birini s.kmek olarak ortaya konduğu bir toplumda rastgele seçilmiş, seçilebilecek kimselerdir. Dikkat edin s.kmek eylemi de tek taraflıdır. Birinin birine yaptığı bir şiddet eylemidir. Sevmenin işteş hali olması gereken bir eylemi bir tür şiddet olarak kodlayan bu zihniyetin sağlıklı bir seks hayatı nasıl olabilir?

Erkek kendini bu iktidarla, bu şiddetle toplumda var eder. Cinsiyet rolünü kendisinden beklendiği gibi taşıyabilmesi için bu kalıba uyması gerekir. Bir sebepten uyamadığında uyabildiğini de herkese kanıtlaması gerekir. Sahip olması gereken iktidarı bir mazlum üzerinden hayata geçirecektir. Gücünün yettiği bir mazlum bulur kendine. Kimi zaman bir kadın, kimi zaman bir çocuk, kimi zaman bir köpek.

Hem seven, hem döven erkekler

Tam da bu sebeple tecavüzün önüne geçmek için “erkekliğin” ortadan kaldırılması gerekir. Bu da şöyle seçeneklerle olabilir: Erkeklerin erk-ek olmasına yol açmayın. Dizilerde döven, söven, maço erkekleri makbul jönler yapmayın. Oğlunuzu “aslanım”, “yiğidim” diye sevmeyin. Cinsel ilişkiyi penisin ereksiyon süresi üzerinden değerlendirmeyin. Erkek adam olmayı övgü cümlesi olarak kullanmayın. Erkeklerin ağlamasına, zaman zaman duygusal olabilmesine, zayıf olabilmesine izin verin.

Erkeklerin kavgadan kaçmasına izin verin. Erkeklerin de ihtiyaç duyduklarında bir başka erkeğin veya bir başka kadının omzuna yaslanmasına izin verin. Tüm bunları normalize edin.

Erkeklerin değil erkekliğin idamını savunun.

İşte o zaman çok yol alacağız.

Bu yazı ilk olarak 19.02.2018 tarihinde www.necibe.com sitesinde yayınlanmıştır.