O küçücük kız çocukları birbirlerinden ped isterlerken gizli saklı ister, saklaya saklaya giderler tuvalete. Daha da kötüsü büyüdüklerinde de bunu sürdürüyor olmalarıdır.

Bu ülkede kadın olmaya dair hallerin neredeyse tamamında görüldüğü üzere regl olmak da “ayıp”tır. Daha 12-13 yaşındayken kız çocuklarına uluorta “regl oldum” dememesi, “hastalandım” gibi garip tabirlerle ifade etmesi öğretilir. Regl olmaya en başından hastalık muamelesi yapılır, olağandışılık yüklenir. O küçücük kız çocukları birbirlerinden ped isterlerken gizli saklı ister, saklaya saklaya giderler tuvalete. Daha da kötüsü büyüdüklerinde de bunu sürdürüyor olmalarıdır.

Düşüp bacağın yara olsa, pantolondaki kandan utanılmaz. Ama o regli kanı yok mu? Utan utan bitmez.

Kadın bedeninde doğan, bir sağlık problemi olmayan herkes her ay kanar. Ve evet, vajinasından kanar. Regl olmaya dair utanılası kısım kanama mı, kanamanın vajina kanalıyla olması mı tam belli değil. Keza kandan da utanılıyor olacak ki ped reklamlarında test için pedin üzerine kana hiç de benzemeyen mavi sıvılar dökülür. Genç kızlara yönelik dergilerde anlatılan “çok utandığım bir anı” köşeleri hep o kanın eteğe/pantolona geçtiği anlarla doludur. Düşüp bacağın yara olsa, pantolondaki kandan utanılmaz. Ama o regli kanı yok mu? Utan utan bitmez.

Bu millet kana pek meraklıdır. Araba alır, önünde kan döker. Kız evlendirir, kanlı çarşaf görmek ister. (Orada da yine vajina aracılığıyla gelen bir kan var fakat her konuda olduğu gibi bu konu da dev tutarsızlıklarla dolu.) Büyük (!) misafir karşılarken kurban kesmenin adetten sayıldığı, hatta kanın alınlara sürüldüğü bir toplum burası. Gel gelelim regl kanından ölesiye tiksinir. Sanki insanlık soyunu tüketecek bir virüs muamelesi görür, insanlığın devam etmesini sağlayan yumurtanın atıkları.

Elbette ki ülkemize özgü bir rezillik değil bu ikiyüzlülük. Hindistan’da regl olan kadınların tarladaki ekinlere dokunmaması, hayvanları beslememesi, mutfağa girmemesi isteniyormuş; verimsizlik/kirlilik yaydığı düşünüldüğünden.[1] Kadının üretkenliğinin, doğurganlığının ve dolayısıyla esasen verimliliğinin bir göstergesi olması gereken bir olaya ilişkin bu algı, gerçekten akıllara zarar.

Hemen herkesin diline doladığı üzere bu ülkede sokakta karınızı dövseniz, kimse engel olmaz. Fakat sarmaş dolaş oturamazsınız, hele öpüşseniz “kan çıkar”. Regl meselesi de bu kadar ciddi. Günde 4 kadının öldürüldüğü ülkemizde; regl kanından değil, öldürülen kadınların kanından utanın.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4408698/

Bu yazı ilk olarak 05.11.2017 tarihinde www.necibe.com sitesinde yayınlanmıştır.